Zastępy

W drużynie działają obecnie 3 zastępy:

Aitwary

Zastęp Aitwary

Termin zbiórek: zbiórki zastępów rozpoczną się od października

Zastępowy: Jan Zawadzki

Kontakt: 536 541 099

Podzastępowy: Adan Franaszek

Opiekun zastępu: Jakub Borkowski

Zastęp założony w 2011 roku przez Jędrzeja Kubalę, działa nieprzerwanie do dziś. Kolejnymi zastępowymi byli Bartosz Magala, Adam Gajewski i Emil Pietkiewicz. Kolorem zastępu jest pomarańczowy.
Aitwary – duchy w postaci ognistego węża, smoka, czarnego kota, koguta lub wrony, przynoszące bogactwo właścicielom, choć czasem psocące w gospodarstwie i wywołujące koszmary senne. Pochodzą z mitologii litewskiej.

Boruci

Zastęp Boruci

Termin zbiórek: zbiórki zastępów rozpoczną się od października

Zastępowy: Jakub Szot

Kontakt: 606 825 951

Podzastępowy: Maksymilian Mazela

Opiekun zastępu: Maciej Dzierżak

Zastęp założony w 2011 roku przez Pawła Typę, działa nieprzerwanie do dziś. Kolejnymi zastępowymi byli Krzysztof Romaniec, Marcin Magala i Maciej Dzierżak. Kolorem zastępu jest zielony.

Boruci –  w wierzeniach słowiańskich demony lasu, jego strażnicy i władcy zwierząt w nim żyjących. Wobec ludzi szanujących las – przychylni. Wobec niszczących go – bezwzględni.

Rarogi

Zastęp Rarogi

Termin zbiórek: zbiórki zastępów rozpoczną się od października

Zastępowy: Szymon Hołysz

Kontakt: 530 483 770

Podzastępowy: Kajetan Grelowski

Opiekun zastępu:Piotr Machyński

Zastęp założony w 2011 roku przez Jana Stachonia, kolejnym zastępowym był Stanisław Lorys. Zastęp nie działał w latach 2013-2015, później reaktywowany przez Jakuba Borkowskiego. Kolorem zastępu jest czerwony.

Rarogi – w mitologii Słowian duchy ognia, objawiające się pod postacią drapieżnych ptaków – ognistopiórych sokołów, ognistych smoków lub ognistego wichru. Personifikacja boga ognia i słońca – Swaroga.

 

Żmijowie

Zastęp Żmijowie

Działalność tego zastępu została czasowo zawieszona

Zastęp założony w 2015 roku przez Michała Wardasa. Kolorem zastępu jest czarny.

Żmijowie – skrzydlate gadzie postaci z wierzeń dawnych Słowian. Kojarzone z ognistymi zjawiskami na niebie (komety, błyskawice), walczyły ze smokami powietrznymi (lamiami) ochraniając zasiewy.